قرارداد ورزشی چیست؟

تنظیم قرارداد ورزشی

وکیل قراردادهای ورزشی

قرارداد ورزشی چیست؟ این قرارداد بین چه کسانی شکل می گیرد؟ آیا تنظیم قرارداد می تواند تمام حقوق بازیکن، مربی و باشگاه را تضمین کند؟
اگر در دسته افرادی قرار دارید که با رشته های ورزشی درگیر هستید و به عنوان حرفه آینده خود نسبت به ورزش کردن علاقه نشان می دهید، برای پاسخ به سوالات مطرح شده در این مقاله با ما همراه باشید.
قرارداد ورزشی یک توافق نامه بین بازیکن، باشگاه و مربی است که با هدف حفظ حقوق هر یک از نقش های گفته شده عقد می شود. دلیل از نوشتن و امضای قرارداد ورزشی یک اقدام پیشگیرانه است که کاهش هزینه های اضافی و به حداقل رساندن اختلاف ها را در پی دارد.

 

بررسی حقوقی قراردادهای ورزشی

بررسی حقوقی قراردادهای ورزشی شامل پرداختن به ماهیت این توافق نامه است. در واقع تا زمانی که چارچوب و اجزای تشکیل دهنده یک قرارداد مشخص نشود، نمی توان روی جنبه های حقوقی آن حساب کرد.
از این رو توجه داشته باشید که ارکان یک قرارداد ورزشی شامل تعیین طرفین قرارداد، موضوع، تاریخ انقضا، قوانین، موارد فسخ و مبلغ خسارت می شود که در ادامه 2 مورد از مهم ترین های آن را بررسی می کنیم.

 

طرفین قرارداد

قراردادهای ورزشی می تواند بین بازیکن و باشگاه، مربی و باشگاه، باشگاه و اسپانسر، بازیکن و اسپانسر، لیگ با تلویزیون، باشگاه با استادیوم و بسیاری موارد دیگر عقد شود که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

چگونه با یک تیم قرارداد ببندیم؟

بستن قرارداد با تیم های ورزشی به عنوان مثال یک تیم فوتبال نیاز به بررسی نکاتی نظیر سلامت کامل فوتبالیست، تعهد او از عدم انجام فعالیت های ورزشی در رشته های دیگر، تعهد به عدم استفاده از دوپینگ، تضمین حفظ اسرار باشگاه و عدم خروج از کشور بدون مجوز کتبی باشگاه دارد.
در مقابل باشگاه به اعضای یک تیم فوتبال تعهد می دهد تا مراقب روابط آن ها با مربی ها باشد. همچنین سلامت جسمی آن ها توسط باشگاه تضمین می شود. باید اضافه کرد که کنترل انتشار اخبار مربوط به اعضای تیم فوتبال و کل مجموعه در رسانه های فرهنگی به عهده باشگاه است.

 

قرارداد بین بازیکن و مربی

بزرگ ترین تعهدی که بین بازیکن و مربی شکل می گیرد، مربوط به بینش و تجربه مربی جهت ارائه تمرین هایی است که بازیکن را به موفقیت می رساند. این در حالی است که بازیکن وظیفه دارد تا با صداقت کامل نسبت به رژیم غذایی که مربی در اختیار او قرار داده پایبند باشد و در ساعت های تعیین شده به تمرین بپردازد.

 

هر آنچه که باید در مورد موارد فسخ قرارداد و خسارت آن بدانید

بعد از بررسی اینکه قرارداد ورزشی چیست و شامل چه آیتم هایی می شود، باید بگوییم که موارد فسخ توافق نامه برای زمان هایی تنظیم می شود که یکی از طرفین نسبت به رعایت حقوق دیگری کوتاهی کند.
البته باید گفت اینکه مبلغ خسارت چقدر است، بستگی به توافق طرفین دارد. اما توجه داشته باشید که گاهی ممکن است مبلغ خسارت به دلیل روبه روشدن با قوانین حاکم ماهیت خود را از دست بدهد.

دریافت مشاوره از وکیل قراردادهای ورزشی

نکات مهم در رابطه با تنظیم قرارداد ورزشی

یکی از وظایف وکیل تنظیم قرارداد ایجاد یک رابطه حقوقی بین افراد حاضر در یک جامعه ورزشی است که انجام این کار با هدف ایجاد نظم و کاهش اختلاف صورت می گیرد.
لازم به ذکر است که وکیل راحمی تک تک روابط حقوقی ایجادشده را براساس قوانین فدراسیون های ملی و بین المللی، کنفرانس های مقررات، اساس نامه ها و امور انضباطی تنظیم می کند.

 

جمع بندی
در پاسخ به این سوال که قرارداد ورزشی چیست باید گفت که این قرارداد نوعی توافق نامه است که بین افراد حاضر در یک جامعه ورزشی برقرار می شود تا ضمن حفظ حقوق، مزیت هایی مثل ایجاد نظم را در پی داشته باشد.
اینکه قرارداد ورزشی شامل چه ارکان هایی می شود، ارتباط مستقیمی با طرفین قرارداد دارد. به عنوان مثال موارد مهم در توافق نامه بین بازیکن و باشگاه، با قرارداد مربی و باشگاه متفاوت است.
به همین دلیل کسانی که به دنبال عقد یک قرارداد ورزشی هستند و می خواهند به یکی از افراد حاضر در این جامعه تبدیل شوند، باید در اسرع وقت نسبت به مشورت با یک وکیل توانا اقدام کنند.

دریافت مشاوره از وکیل قراردادهای ورزشی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

اسکرول به بالا در خواست مشاوره