قرارداد خودرو چیست؟

قرارداد خودرو چیست

در سال‌های اخیر خرید خودرو افزایش پیدا کرده و خیلی از معامله‌گرانی که در این زمینه فعالیت دارند، گاهی سود و گاهی دچار ضرر و زیان می‌شوند. قرارداد خودرو یا همان قولنامه خودرو یکی از مهمترین مراحل برای خرید خودرو است و سندی است که اصل آن به خریدار و کپی آن به فروشنده داده می‌شود. در این مقاله می‌خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که قرارداد خودرو چیست؟ اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعاتی داشته باشید، با ما همراه باشید تا بدانید که در زمان امضای چنین قراردادهایی باید به چه نکاتی توجه کنید.

منظور از قرارداد خودرو همان قولنامه است و یک برگه کاغذی می‌باشد که باید بین طرفین امضا شود. اصل این برگه به خریدار داده می‌شود و کپی آن نزد فروشنده نگه داشته خواهد شد. معمولا موارد زیر در قرارداد خودرو باید نوشته شود:

• مشخصات کامل طرفین
• آدرس محل سکونت و شماره تلفن
• تمام مشخصات و جزئیات کارت شناسایی خودرو
• وضعیت فنی خودرو
• تاریخ تنظیم سند
• زمان مراجعه برای تنظیم پلاک
• مبلغی بیعانه
• چگونگی پرداخت مبلغ
• و…

دقت داشته باشید که همه موارد باید در این قولنامه ذکر شود. قبل از اینکه قرارداد خودرو را امضا کنید باید تمامی اطلاعات درج شده در قرارداد را با دقت تمام بخوانید و حواستان باشد که خودروی خریداری شده قبلا تصادف نکرده باشد. چه به صورت چکی و چه به صورت نقدی بخواهید مبلغ قرارداد خودرو را پرداخت کنید، باید در قولنامه ذکر شود. این قرارداد نباید به‌هیچ‌عنوان دارای خط خوردگی و اشتباه باشد؛ چرا که اعتبار و ارزش قرارداد را پایین می‌آورد.
پیشنهاد می‌شود برای انجام این معامله آن را در بنگاه‌های معتبر و دارای پروانه جواز کسب معامله کنید تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. چه فروشنده باشید و چه خریدار در هر صورت فرقی ندارد باید تمامی این موارد گفته شده در قولنامه درج شود.

 

نقش وکیل در تنظیم قرارداد خودرو

نقش وکیل تنظیم قرارداد برای خودرو

چنین فردی در تنظیم قراردادهای حقوقی نقش مهمی دارد و با دانش و تجربه‌ای که در این زمینه دارد، می‌تواند راهنمایی‌های لازم را در اختیار شما قرار دهد. تنظیم قراردادهای حقوقی برای بسیاری از افراد پیچیده است و اگر افراد اطلاعات و دانش کافی در این زمینه نداشته باشند، چه برای خریدار و چه برای فروشنده در آینده مشکلاتی ایجاد خواهد شد.
شما با داشتن یک وکیل تنظیم قراداد می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تمامی موارد قانونی در این نوع قرارداد خودرو پوشش داده شده است و در آینده مشکلاتی برای شما ایجاد نخواهد شد.

سخن پایانی
در این مقاله در مورد این موضوع که قرارداد خودرو چیست، صحبت کردیم و اشاره کردیم که چه نکاتی باید در این نوع قرارداد، مدنظر قرار داده شود. برای خرید و فروش خودرو، قرارداد خودرو یا همان قولنامه مسئله مهمی است که باید موارد قانونی در آن نوشته شود تا اعتبار داشته باشد. اگر می‌خواهید با خیال راحت قولنامه یا همان قرارداد خرید و فروش خودرو خودتان را امضا کنید، می‌توانید از یک وکیل تنظیم قرارداد کمک بگیرد. چنین فردی با دانش و تخصصی که در این زمینه دارد، بهترین راهنمایی‌های را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با خیال راحت قرارداد را امضا کنید و هیچگونه مشکلاتی در آینده برای شما ایجاد نشود.
به‌طور کلی هر موقع که با موضوعات و مسائل حقوقی روبرو می‌شوید، بهتر است حتما از یک وکیل تنظیم قرارداد کمک بگیرد.

دریافت مشاوره از وکیل تنظیم قرارداد خودرو

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 15 =

اسکرول به بالا در خواست مشاوره